محل تبلیغات شما

کسب 

درآمد ماهانه ۱۵ میلیون تومان از گاوداری کارآفرین ۴۶ساله با ابلاغ این‌که کارم را با دو گاو شروع کردم گفت:گاوداری واقعاً شغل لذت گزیده است . من می گویم این شغل نتیجه در سود میباشد . ضرر و زیان ندارد . تماماً برکت میباشد . 

۱۲ 

خرداد ماه ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۹ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال ایده ها کسب 

درآمد ماهانه 15 میلیون تومان از گاوداری به گزارش خبر نگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در اکنون حاضر، حدود یک میلیون و 600 هزار واحد دامداری زیر حیث اتحادیه ی دامداران جمهوری اسلامی ایران سرگرم به عمل می‌باشند که وظیفه تأمین گوشت و شیر مرزوبوم را به عهده دارا هستند . بر شالوده آمارهای اعلام شده توسط وزارت کشاورزی، در درحال حاضر حاضر 3 میلیون نفر در کارها دامپروری مرزوبوم در قالب واحدهای صنعتی، سنتی، دامی کوچک و بزرگ و عشایری کار دارا هستند که بها سرمایه ی آن ها در زیربخش دام و طیور بیش از 209 هزار میلیارد ریال می‌باشد . 

کارم را با 2گاو آغاز کردم 

کارکشته دشتی،46 سال دارااست و نیز حالا بومی دهلران می باشد . دارای 4 فرزند پسر میباشد که هر 4 فرزندش در کار ها به وی کمک می نمایند . او که فردی با انگیزه و بانشاط می‌باشد در رابطه ورودش به میدان رشد گاو شیرده این چنین می گوید:شغل پدرم گاوداری بود . من مدام آن گاه از تعطیل شدن مکتب به سوله گاوداری می آمدم و هم بازی می کردم و هم به پدرم یاری می کردم . ناچیز قلیل به این شغل علاقمند شدم . درنظرم بود که وقتی بزرگتر شدم شغل پدرم را ادامه دهم . بازه گذر کرد و من بزرگتر شدم . تحصیلاتم را نتوانستم تا کالج ادامه دهم . از شیوه یکی از دوستانم با حرفه کابینت سازی آشنا شدم . فعالیت کابینت کار هنری بود و از انجام آن رضایت داشتم درآمدش نیز بد کمبود . حرفه کابینت سازی را تا مدتی ادامه دادم در کنارش دست و پا شکسته رویش گاو شیری را نیز انجام می دادم . ولی بعد از مدتی فعالیت و کاسبی چوب و کابینت سازی به عامل بیحرکتی مسکن کساد شد و همچنین دست هم مضاعف گردیده بود . این شد که خیلی زود تغییر تحول شیوه دادم به چهره دور از شوخی خیس وارد شغل رشد گاو شیری شدم . 

ماشین آلات تولید خوراک دام

او می گوید:سوله پدری که در اختیارم بود، فقط باید یک برنامه ریزی مدون انجام می دادم تا گاوداری از جدید شیوه بیفتد . شروع کارم فقط با 2 راءس گاو بود . هم عمل کابینت می کردم و نیز عمل گاوداری . ولی با بسط کارم در گاوداری و افزایش تعداد گاوها از 4 فرزند پسرم نیز امداد گرفتم . شرایط فعلی با نیز عمل رویش گاو شیری را انجام می دهیم . این شغل در دهلران به عامل آب و هوای عالی و دشت های فراوان، درآمدزایی خیر داراست . زمانی هوا خوب باشد گاوها را به دشت می بریم و وقتی هوا مساعد نباشد در سوله به گاو ها علوفه می دهیم . هزینه علوفه گاو ها خیلی بالاست و به صرفه نمیباشد که همواره علوفه بدهیم . برای 6 نفر اشتغاایی داشته ام . از درآمدم راضی هستم . با درآمد این شغل یک عدد از پسرهایم داماد گردیده می‌باشد . 

*گاوداری 

شغل پربرکتی است 

دشتی با ابلاغ اینکه گاوداری شغل پربرکتی می باشد می افزاید:در حالا حاضر 20 عدد گاو شیری دارم که از فروش شیرهای این گاوها کسب درآمد می کنم . اولیه هر سال یک‌سری تلیسه ( گوساله برنا ماده نزاییده) نیز خریداری می کنم تا والا شوند . تلیسه ها معمولاً 8 ماهه می‌باشند . برهه زمانی باردار شدن این تلیسه ها در 16 تا ماهگی آنها می‌باشد . یعنی نزدیک به 8 الی 10 ماه از آنان محافظت می کنیم تا به بازه زمانی استاندارد باروری برسند . هنگامی ماهه شدند از روش لقاح مصنوعی آنها را بارور می کنیم . 

این کارآفرین می گوید:از هر گاو تلیسه 10 طفل در 10 سال پی در پی می شود گرفت . بعد از مدتی زمانی این گاوهای شیری پیرتر شدند آن ها را به کشتارگاه تحویل می دهیم . این چرخه هر سال تکرار می شود . بعضا گوساله ها را هم می فروشیم . یعنی درآمدم نیز از فروش شیر و نیز از فروش گوساله و هم از فروش گوشت میباشد . 

کارکشته دشتی اظهار می کند: گاوداری واقعاً شغل لذت گوشه ای هست . اینجانب می گویم این شغل سود در سود میباشد . زیان ندارد . تماماً برکت است . ساخت روزمره شیر در مزرعه ما به طور میانگین 25 تا 20 کیلوگیرم از هر گاو هست . هر گاو با اعتنا به نژادش شیردهی متفاوتی دارااست . شیرها را به ارزش هر کیلو 2 هزارتومان می فروشیم . برای فروش شیر مشکلی نداریم حتی شرمنده اقوام می شویم . شیر زود به فروش می رسد . بستنی فروش ها، لبنیاتی ها و مغازه ها مشتری دایم ما هستند . میانگین درآمد ماهانه مزرعه رشد گاو شیری با کسر هزینه های سرازیر ماهانه 15 میلیون تومان می‌باشد . با توجه به تجربه ای که از پدرم در مراقبت از گاوها به یادگار دارم دامپزشک گاو ها خودم هستم و درمان گاوها و واکسن زدن آن ها با خودم می باشد . اما دامپزشکی را به پسر بزرگم هم یاد دادم . 

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها